Szkło hartowane termicznie jest około cztery razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło float o tej samej grubości i konfiguracji, a ponadto musi spełniać wymagania normy EN 12150 (cz. 1 i 2).
W przypadku rozbicia szkła, rozpadnie się ono na wiele małych kawałków, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem poważnego pokaleczenia. Hartowanie szkła polega na nagrzaniu szkła do temp. 620–680 °C i oziębieniu go w strumieniu sprężonego powietrza. W efekcie czego szkło hartowane jest szkłem bezpiecznym o wytrzymałości na naprężenia mechaniczne i termiczne wyższej prawie czterokrotnie niż szkło niehartowane. Szkło hartowane nie jest szkłem antywłamaniowym. Staje się nim dopiero po poddaniu go procesowi laminowania.Szkło hartowane często określa się mianem „szkła bezpiecznego”, ponieważ spełnia ono wymagania wielu europejskich przepisów i norm budowlanych wyznaczających standardy dla szkła bezpiecznego.
Szkło HARTOWANE jest szkłem bezpiecznym, po stłuczeniu rozpada się na drobne kawałki eliminując ryzyko skaleczenia, zwiększona wytrzymałość mechaniczna (możliwość mocowania punktowego), podwyższona wytrzymałość na nagłe zmiany temperatury.
Wszelkie typy obróbki należy wykonać przed procesem hartowania – szkło hartowane nie może być poddawane docinaniu, tępieniu, szlifowaniu, przewiercaniu itp., ponieważ czynności te osłabiłyby wytrzymałość i spowodowały jego zniszczenie.
Normą szkła hartowanego są delikatne nierówności płaszczyzny i drobne skazy.
Zastosowanie: Kabiny prysznicowe, drzwi szklane, balustrady, schody szklane, ścianki działowe i zabudowy szklane, zadaszenia, przegrody balkonowe, elementy wyposażenia wnętrz, witryny sklepowe, stoliki kawowe i stoły.